Receta

Kila si në Qeparo (por që nuk qenkan nga Bregu)

6 vjet me parë / nga Iva Tico
Dy vitet e fundit kam zbuluar Qeparoin: plazhin ndoshta më të qetë të të gjithë jugut.…

Le të shkrihemi me gjalpë (dhe nga i nxehti i furrës)

6 vjet me parë / nga Iva Tico
Vera nuk është stina ideale e biskotave (Krishtlindjet po, që janë!). Por përtej ëmbëlsirave të lehta…

Specialitet i jugut shqiptar, bakllava e shpejtë me gjashtë petë

6 vjet me parë / nga Enkel Demi
Bakllavaja me gjashtë petë është traditë e shumë amvisave të jugut të Shqipërisë. Shumë e thjeshtë…

Parmigiana, që del aq e mirë, sa harron t’i bësh foto pasi mbaron

6 vjet me parë / nga Iva Tico
Nëse të pëlqejnë patëllxhanët në tavë, por imam bajalldia klasike dhe musakaja tradicionale të duken shumë…

Patëllxhanë në kos dhe hudhra, të shijshëm, të freskët plot shëndet të mirë

6 vjet me parë / nga Enkel Demi
Kuzhina shqiptare është e pasur me receta të thjeshta e shumë interesante që na ushqejnë stomakun…

Alla frënga, apo alla-Keli?!

6 vjet me parë / nga Iva Tico
Unë nuk u rezistoj dot kërpudhave. Kur i gjej në ndonjë menu restoranti, i porosis, edhe…