Pirunët gati?! 12 fakte për të festuar Ditën Ndërkombëtare të Makaronave

6 vjet me parë / nga Iva Tico
Nuk është se na nevojitej ndonjë sebep më shumë për të marrë tenxheren, për të nxehur…

Si ta bëjmë lëngun e zarzavateve (brodon)?

6 vjet me parë / nga Enkel Demi
Shpesh i biem shkurt dhe blejmë koncetrat, por lëngun e zarzavateve ose si i themi nga…

Revani me miell misri që të le pa mend

6 vjet me parë / nga Enkel Demi
Revania me miell misri është një ëmbëlsirë fantastike, me shije të mrekullueshme, e cila përgatitet shumë…

Kadaif shtëpie me petë, receta me ëmbëlsi fantastike

6 vjet me parë / nga Enkel Demi
Kadaifi është një ëmbëlsirë që shqiptarët e konsumojnë shumë për festa dhe jo vetëm. Kjo ëmbëlsirë…

Kur të lexosh këto gatime, do nisesh direkt për Korçë

6 vjet me parë / nga Iva Tico
Ndonjëherë thuhet më mirë syri, sesa nami. Por ndonjëherë ky nam nuk është se del dhe…

Sekreti/ Ja si të lëpini gishtat me byrek me peta të gatshme

6 vjet me parë / nga Enkel Demi
Hollimi i petëve të byrekut vetë, në shtëpi është një traditë, me të cilën padyshim krenohen…

Specialitet i jugut shqiptar, bakllava e shpejtë me gjashtë petë

6 vjet me parë / nga Enkel Demi
Bakllavaja me gjashtë petë është traditë e shumë amvisave të jugut të Shqipërisë. Shumë e thjeshtë…

Patëllxhanë në kos dhe hudhra, të shijshëm, të freskët plot shëndet të mirë

6 vjet me parë / nga Enkel Demi
Kuzhina shqiptare është e pasur me receta të thjeshta e shumë interesante që na ushqejnë stomakun…