Spanjollët i thonë tortilla por shoqja ime Ornela e bën edhe më të mirë se ata

5 vjet me parë / nga Iva Tico
Në Spanjë nuk mungon edhe në bufenë e mëngjesit nëpër hotele: quhet tortilla, është torta e…

Restorant “Veranda” ka ndarë me ne specialitetin e Barcelonës, por të bërë me quinoa

5 vjet me parë
Ti mund të kesh përshtypjen se kur shkon në një qendër tregtare mund të hash shpejt…

Byreku me lakra dhe lek, tradita e Novruzit

5 vjet me parë
Sipas traditës së kësaj feste fetare që festohet kryesisht nga bektashinjtë, por  dhe nga të gjithë…

Kek me mollë fare pa yndyrë, siç e bën teta Vojsava

6 vjet me parë / nga Iva Tico
Teta Vojsava është mami i shoqes sime Joridës. Ndryshe nga shumë mama të tjera për të…

Bukë me hudhër dhe krem djathrash

6 vjet me parë / nga Enkel Demi
Nga Alma Kodra Një recetë fantastike për darkë. Brumi për bukën: Në një gotë ujë të…

Kur sultjashi duket chic

6 vjet me parë
Nuk para qëllon të shohim sultjash të zi. Domethënë për ne kjo qe hera e parë.…

Sallata e Mirës, gjithmonë në kërkim të vaktit të përsosur

6 vjet me parë / nga Iva Tico
Kur vjen puna tek ushqimi, kolegia jonë Mira Kazhani ha sa një harabel (duket dhe në…